Letecké snímky, natáčení dronem

V poslední době je natáčení dronem, především na amatérské úrovni, populární zábavou. Může za to velká dostupnost dronů v různých cenových relacích. Ne každý dron je ale schopný vyprodukovat obrazový záznam, který by snesl přísnější měřítko (to platí o supermarketových dronem do 15.000 Kč bez výjimky).

Vzhledem k tomu, že natáčení dronem ke komerčním účelům u nás podléhá poměrně striktním předpisům a povolením, které zaberou až půl roku schvalování a stojí několik desítek tisíc Kč, není se co divit velmi vysokým cenám firem, které povolení mají.

Letecké záběry z dronu stojí v desítkách tisíc, kdy si jako zákazník platíte letové minuty a mnohdy i zpracování videa, tzv. postprodukci. Často se používají velké drony s hmotností nad 1 kg, které mají výdrže ve vzduchu 20-30 min i více. Častým zástupcem je např. dron Inspire od firmy DJI, která je světovým leaderem v této oblasti. Takový dron stojí podle výbavy i statisíce Kč.

My k natáčení leteckých záběrů používáme dron od stejné firmy DJI a to typ SPARK v provedení FLY MORE COMBO. Je to výborně vybavený dron z kategorie malých dronů do 1 kg, které mají volnější režim létání a nejsou tolik sešněrovány letovými předpisy. Náklady na získání záběru jsou výrazně nižší a dostupné pro každého.

Tento dron má letovou dobu kolem 15 minut na 1 baterii a produkuje vysoce kvalitní snímky 12 MPix i Full HD video, které je absolutní špičkou v dané kategorii. Při natáčení leteckých snímků, resp. videa z dronu se i tak musí dodržovat především bezpečnostní opatření, aby nedošlo k ohrožení lidí.

Kde se dají např. použít kromě filmařiny i letecké záběry z dronu? Pokud jste menší zákazník s omezeným rozpočtem, ale chutí vylepšit svoji prezentaci na webových stránkách nebo na YouTube, může to být např. prezentace Vaší provozovny, kterou si tak zákazníci lépe zapamatují. Pokud je Vaše provozovna na větším pozemku, kde záběry vyniknou (např. zahradnictví, prodejna zahradních domků, dřevozpracující firma - pila), máte výhodu.

Krásné záběry jsou ale i tehdy, pokud máte výškovou budovu(kostelík, administrativní budova, výrobní areál) a takové stoupání s přeletem budovy je velmi atraktivní.

Někdy potřebujete provést dokumentaci stavu střechy a záběr z dronu je nejrychlejším a nejlevnějším řešením včetně archivace záznamu.

Pokud Vás napadá, kde by se dal ve Vašem případě dron využít a chtěli byste takové záběry, obraťte se na nás.